Nasze Inicjatywy

Blisko Kultury - wsparcie kulturalne dla placówek opiekuńczo - wychowawczych w Lublinie

Projekt był kierowany do podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej Pogodny Dom przy ul. Pogodnej 31 w Lublinie. Zakładał on organizację cyklu warsztatów z zakresu kultury i sztuki. Sztuka stanowiła narzędzie do budowania pozytywnych relacji i pewności siebie wśród podopiecznych. Podczas projektu uczestnicy mieli okazję poznać nowe dziedziny sztuki (taniec, malarstwo, rzeźbę, rękodzieło, fotografię) oraz nawiązać relacje z instruktorami oparte na współdziałaniu.

Celem projektu było upowszechnianie kultury i sztuki, przekazywanie pozytywnych wzorców spędzania czasu wolnego, budowanie więzi oraz wzmacnianie pewności siebie wśród wychowanków placówki. Grupę odbiorców stanowiły dzieci i młodzież z placówki opiekuńczo-wychowawczej Pogodny Dom w Lublinie. To miejsce skupiające się przede wszystkim na udzielaniu wsparcia wychowawczego oraz pedagogicznego. Podopieczni placówki często charakteryzują się poczuciem wykluczenia, co negatywnie wpływa na ich samoocenę i wiarę we własne możliwości. Kierowanie działań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym przyczyniło się do budowania nowych umiejętności i kompetencji, wyrównania dostępu do sztuki oraz wzmacnia poczucie własnej wartości u wychowanków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dzielnicowe Punkty Inicjatyw Społecznych

W ramach projektu utworzono 2 Dzielnicowe Punkty Inicjatyw Społecznych w Lublinie. Projekt obejmował działania animacyjne, informacyjne i warsztatowe służące propagowaniu postaw pro obywatelskich w środowisku lokalnym.

Projekt przyczynił się do aktywizacji społeczności lokalnych oraz samorządów przez włączenie ich w jego realizację od momentu pisania projektu do momentu jego zakończenia. Zadanie było skierowany do 2 grup uczestników - młodzieży szkolnej(13-18l)i seniorów(60+).

Zrealizowano cykl szkoleń z architektury, urbanistyki, bycia lokalnym liderem, realizacji projektu społecznego czy współpracy mieszkańców dzielnicy Za Cukrownią i Stare Bronowice w Lublinie z JST. Realizację zadań zwieńczyło przygotowanie przez mieszkańców 6 inicjatyw lokalnych i architektonicznych.

Centra Inicjatyw Kulturalnych

Projekt zakładał powstanie Centrów Inicjatyw Kulturalnych - miejsca aktywności kulturalno - społecznej współtworzonego przez mieszkańców dzielnicy Stare Bronowice i Za Cukrownią w Lublinie oraz artystów i animatorów kultury.

Celem zadania była edukacja kulturalna i profilaktyka społeczna. Program przygotowany był w oparciu o działania warsztatowo-edukacyjne nastawione na określony rezultat, jak np. przygotowanie niebanalnego wydarzenia czy programu artystycznego opartego na energii mieszkańców. Miejsce stało się centrum kulturalnej aktywności dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Istotnym elementem projektu było wydobycie potencjału kulturowego mieszkańców poprzez ich wzajemną integrację i włączenie w działania lokalne.

Centrum Inicjatyw Kulturalnych i Społecznych "Punkt Kultury"

projekt zakłada utrzymanie dotychczasowych działań Punktu Kultury opartego na upowszechnianiu kultury w środowisku zagrożonym wykluczeniem społecznym. Bazując na doświadczeniu w pracy z lokalną społecznością pragniemy rozszerzyć ofertę o wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i działania wychowawcze.

Celem projektu jest edukacja kulturalna, ekologiczna i obywatelska, profilaktyka społeczna, rozwijanie zainteresowaniem, budowanie pozytywnych nawyków spędzania czasu wolnego, wzrost zaangażowania w życie lokalnego środowiska i kształtowanie poczucia sprawstwa wśród mieszkańców dzielnicy.

Działania mają na celu przeciwdziałanie krzywdzącym stereotypom" i "przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez edukację rodziców w zakresie kształtowania pozytywnych postaw wychowawczych.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny